Βασικες Αρχες φωτογραφιας

Εισαγωγή στην φωτογραφία πορτρέτου, τοπίου, ταξιδιωτικής φωτογραφίας και φωτογραφίας δρόμου

Νοεμβρίου 2019

11:00 π.μ. – 05:00 μ.μ (6 ώρες)

Αναμένεται νέα ημερομηνία.

ΣΧΕΤΙΚΑ

Ένα εισαγωγικό και περιεκτικό σεμινάριο επάνω στα δημοφιλέστερα είδη φωτογραφίας, τον εξοπλισμό, την αισθητική, αλλά και τεχνική προσέγγιση.

Με απλό και κατανοητό τρόπο, αναλύουμε τόσο τις τεχνικές και τον εξοπλισμό, όσο και τους αισθητικούς κανόνες που χρειάζεται να γνωρίζει ένας αρχάριος φωτογράφος, έτσι ώστε να βελτιώσει την ποιότητα των φωτογραφιών του στα αγαπημένα του θέματα.

Ενότητες που θα αναλυθούν:

• Ο εξοπλισμός του σύγχρονου φωτογράφου

• Απλοί κανόνες καδραρίσματος

• Τεχνική προσέγγιση και βελτίωση

• Χρήση της μηχανής

• Σωστή προσέγγιση θεμάτων

• Προετοιμασία φωτογράφισης

• Το πορτρέτο

• Το τοπίο

• Ταξιδιωτική φωτογραφία

• Φωτογραφία δρόμου

Γιώργος Τζώρτζης – Φωτογράφος

Ο Γιώργος Τζώρτζης γεννήθηκε στην Αθήνα το 1977, όπου ζεί και εργάζεται ως φωτογράφος και δάσκαλος φωτογραφίας, μέχρι και σήμερα. Σπούδασε Φωτογραφία και οπτική επικοινωνία στην Μ. Βρετανία (University of UCE, Birmingham) με τίτλους σπουδών MA (Hons) Photography, MA (Hons) Visual Communication και BA (Hons) Visual Communication in Photography.

Είναι συνεργάτης του περιοδικού “Φωτογράφος” από το 1999 έως και σήμερα, στο οποίο αρθρογραφεί τακτικά, ενώ παραδίδει σεμινάρια για την τέχνη και την τεχνική της φωτογραφίας, στις εγκαταστάσεις του.

Εργάστηκε ως επαγγελματίας φωτογράφος στην Αγγλία, από το 1999 έως και το 2006, στον χώρο της διαφημιστικής φωτογραφίας και μόδας. Δουλειές του έχουν δημοσιευτεί σε πληθώρα περιοδικών και ψηφιακών μέσων επικοινωνίας. Έχει κάνει άπειρες δουλειές σε μεγάλους οίκους προϊοντική φωτογράφιση.

Από το 2006 έως και σήμερα, δραστηριοποιείται ως επαγγελματίας φωτογράφος με έδρα την Αθήνα και βασικό αντικείμενο την φωτογραφία μόδας και την διαφημιστική φωτογραφία. Παράλληλα, διδάσκει φωτογραφία και επεξεργασία εικόνας σε πολλά εργαστήρια, σχολές και φωτογραφικές ομάδες. (ΣΕΚΑΦ, Περιοδικό Φωτογράφος, Ote Academy, Black Studio, Menta Art Cafe, Fouar, Fotovision, κ.ά.)

Φωτογραφίες του έχουν βραβευτεί στο παρελθόν και πρόσφατα από την IPA, Ilford, BJP

George Tzortzis Photography

www.lightworks.gr

ΧΡΟΝΟΣ & TΟΠΟΘΕΣΙΑ

30 Νοεμ 2019, 11:00 π.μ. – 5:00 μ.μ.

STC, Κολοκοτρώνη 74-76, Πειραιάς

Γιώργος Tζώρτζης

Φωτογράφος

George Tzortzis Photography

www.lightworks.gr

Διάρκεια σεμιναρίου

6 ώρες

Κόστος συμμετοχής

Bεβαίωση παρακολούθησης

Μετά την ολοκλήρωση απο κεντρο δια βιου μάθησης

60€

Επικοινωνήστε μαζί μας στο τηλέφωνο ‭21 0300 3704‬, Δευτέρα έως Παρασκευή 9:00 με 21:00, Σάββατο 9:00 με 15:00 ή στείλτε μας μήνυμα εδώ.

Καλύτερα όμως πρόλαβε τώρα τη θέση σου

logo_small.png

Κολοκοτρώνη 74-76, Πειραιάς, Greece

info@stconsulting.gr

‭210 3003704

Η STC λειτουργεί ως Κέντρο Δια Βίου Μάθησης με Αρ. Αδείας 166566 από το Υπουργείο Παιδείας και τον Εθνικό Οργανισμό Πιστοποίησης Προσόντων και Επαγγελματικού Προσανατολισμού (Ε.Ο.Π.Π.Ε.Π.).

• STC

Σεμινάρια ©2019 by STC.